Városlista
2025. május 21, szerda - Konstantin

Hírek

2016. Augusztus 22. 11:36, hétfő | Belföld
Forrás: mti

Több az időben fizetett számla, de nőtt a fizetési késedelem ideje is az első fél évben

Bár minimálisan tovább nőtt a határidőben kifizetett számlák aránya az első fél évben Magyarországon, az átlagos fizetési késedelem hossza is nőtt;

az egyes ágazatok között jelentős eltérés volt, az átlagosnál lényegesen hosszabb fizetési késedelmet a gépjármű-kereskedelemben, illetve a bútorgyártó és a papíripari cégeknél tapasztaltak - közölte Bisnode Magyarország Kft. hétfőn az MTI-vel.
Az adatok szerint az első fél évben a számlák 32,9 százalékát fizették ki késve a vállalkozások, míg tavaly ugyanebben az időszakban 33,2 százalékos volt az arány, tavalyelőtt pedig 36,1 százalékos.

Az üzleti információ-szolgáltató elemzésében felhívta a figyelmet arra is, hogy nőttek a fizetési határidők, míg 2014 és 2015 első két negyedévében 26,5 nap körül mozgott az utólag rendezett számlák átlagos fizetési határideje, addig a mostani érték már a 28 napot közelíti.

Annak ellenére, hogy a hitelező vállalatok átlagosan 1,2 nappal növelték a visszafizetési határidőket, a fizetési késedelmek ideje nőtt, az átlagos késedelem meghaladja a 18 napot, míg 2015-ben 15,7, 2014-ben pedig 15,3 napot kellett a késve fizetett számlákra várniuk a hitelezőknek.

A legkisebb, 9 napos késedelemmel az egyéb szolgáltatók, 10 napos késedelemmel az ipari gépjavítással foglalkozó vállalatok, 11 napossal pedig a kiskereskedelmi, élelmiszeripari és textilipari cégek fizetnek.

Egyes ágazatokban viszont 30 nap feletti átlagos késedelem is előfordulhat, ilyen a gépjármű-kereskedelem átlagosan 55 nappal, valamint a humán-egészségügy, illetve a művészet, szórakozás, szabadidős tevékenységgel foglalkozó vállalkozások 32, illetve 30 nappal.

A Bisnode tájékoztatása szerint a bútorgyártó és a papíripari cégek körében még az 50 százalékot sem éri el a lejárat előtt kifizetett számlák aránya, és ezekben az ágazatokban az országosnál jóval magasabb arányban fordulnak elő 60 napot meghaladó késedelmek, ahogy a művészet, szórakozás, szabadidős tevékenységgel foglalkozó, vagy az építőipari vállalkozások körében is.

A megyék közül Zala, Komárom-Esztergom és Szabolcs-Szatmár-Bereg megyében volt a legmagasabb a pontosan fizetett számlák aránya. Ezeket Pest, és a tavaly még listavezető Békés megye követte, szintén 70 százalék feletti értékkel.

A legtöbb késedelem Somogyban, Budapesten és Vas megyében történt, ahol az időben fizetett számlák aránya 63 százalék alatt maradt.

A határidő utáni fizetéseket tekintve ugyanakkor Szabolcs-Szatmár-Bereg megyében várható a legnagyobb csúszás, az elmúlt 12 hónap alatt átlagosan több mint 30 nappal növekedtek itt a fizetési késések. Pest, Fejér és Csongrád megye cégeinél ugyancsak nagyobb, 20-23 napos elmaradással kell számolni.

A legalacsonyabb, 10 napos átlagos késés a Somogy megyei cégeknél volt, ezt 11 nappal Győr-Moson-Sopron, Zala és Nógrád megye vállalkozásai követik.

Ezek érdekelhetnek még

2025. Május 21. 07:30, szerda | Belföld

Hosszú távú járatok teljesítésére képes repülőt vett át a Wizz Air

Átvette első, hosszú távú járatok teljesítésére képes Airbus-repülőjét a gyártótól a Wizz Air – közölte a légitársaság kedden az MTI-vel.

2025. Május 21. 07:29, szerda | Belföld

Több mint négyszáz méternyi földkábelt lopott két férfi, egyiküket letartóztatta a bíróság

A bíróság letartóztatott egy férfit, aki társával 410 méternyi, összesen 5,5 millió forint értékű telekommunikációs földkábelt ásott ki és lopott el Tiszabura közelében -

2025. Május 20. 07:17, kedd | Belföld

Az Integritás Hatóság két uniós támogatással kapcsolatos ügyben is költségvetési csalás miatt tett feljelentést

Két ügyben, összesen mintegy 180 millió forintnyi európai uniós támogatás kapcsán tett feljelentést az Integritás Hatóság költségvetési csalás gyanúja miatt - tudatta a hatóság kommunikációs vezetője közleményben az MTI-vel.